AOC julkisti 28-tuumaisia näyttöjä

Näyttövalmistaja AOC julkistaa ensimmäiset 28″ näyttönsä. Isokokoisissa uutuusnäytöissä on MVA-paneelit, Full HD -tarkkuus sekä laajat katselukulmat. Elävät värit, korkea kontrasti ja nopeat vasteajat tekevät molemmista uusista malleista sopivat niin ammatti- kuin vapaa-ajankin käyttöön. Näytöissä on myös laaja valikoima sisääntuloja ja lisäominaisuuksia.

AOC aikoo puskea uusilla m2870Vhe- ja m2870Vq-malleillaan nousevaan 28 tuuman näyttöjen kategoriaan. MVA-paneelien ansiosta isokokoisissa näytöissä on elävät värit sekä suuri 3000:1-kontrasti. Kuvasuhde on 16:9 ja väritarkkuus on hyvä myös sivusuunnasta, sillä katselukulma on leveästi 178°.

Myös vasteaika on kelpo 5 ms, joten näytöt sopivat myös elokuvien katseluun ja pelaamiseen. Arkisemmassa toimistokäytössä isolle näytölle mahtuu gargantuaanisinkin taulukko ongelmitta. 300 cd/m² valonvoimakkuus toimii myös kirkkaasti valaistussa ympäristössä.

Molemmista malleista löytyy paikat sekä D-Sub-, DVI- että HDMI-sisääntuloille. Toinen uusista näytöistä, m2870Vq, tarjoaa lisäksi DisplayPort-liitännän ja stereokaiuttimet. Mukana on myös käyttöä helpottavia pieniä ohjelmia, kuten sähkönkulutusta vähentävät e-Saver- ja Eco Mode -ohjelmat.

Molemmissa malleissa on energiatehokas led-taustavalaistus ja ne täyttävät tiukat TCO 6.0- ja Energy Star 6.0 -ympäristöserfitikaatit. Kaikkien AOC:n näyttöjen tapaan hintaan kuuluu myös kolmen vuoden takuu.

Uudet näytöt ovat saatavilla heti. Suositushinta m2870Vhe-mallille on 259 euroa ja m2870Vq-mallille 269 euroa.

Kuvia voi ladata osoitteesta http://downloads.united.de/AOC/28-inch-Displays/

 

Lisätiedot ja testilaitepyynnöt

Tuomas Niska, viestintätoimisto Netprofile

Puh. 09 6812 080, mmd@netprofile.fi

tai

Seden Ayyildiz, AOC International (Europe) B.V.

+31 20 5046952, Seden.Ayyildiz@tpv-tech.com

 

AOC on yksi maailman tunnetuimmista tietokonenäyttöjen tuotemerkeistä. Sen korkealaatuiset tuotteet ovat tyylikkäästi muotoiltuja, kilpailukykyisesti hinnoiteltuja, ympäristöystävällisiä ja innovatiivisia. Poikkeuksellisen laaja tuotevalikoima on voittanut lukuisia palkintoja ja jälleenmyyntiverkosto kasvaa jatkuvasti. AOC:n emoyhtiö TPV on maailman suurin LCD-näyttöjen valmistaja. Lisätietoa: www.aoc-europe.com

Lue myös

Netprofilen perustajat Christina Forsgärd ja Juha Frey vastaanottivat palkinnon ICCO-gaalassa.
Tiedotteet | 13.11.2025

ICCO Global Awards 2025: Netprofile on maailman paras keskikokoinen viestintätoimisto 

Netprofile asiakkaineen Finnish Comms Awards 2025 -gaalassa
Tiedotteet | 07.11.2025

Luottamusta rakentava ajatusjohtajuus ja mainetta suojeleva kriisiviestintä siivittivät Netprofilen voittoihin Finnish Comms Awardsissa 

Tiedotteet | 02.10.2025

Netprofilella viisi asiakkaiden maineen rakennusta tukevaa finalistia Finnish Comms Awards -kilpailussa