Timo-Pekka Viljamaa luotsaamaan Nitorin design-tiimiä

 

DI Timo-Pekka Viljamaa on aloittanut Principal UX Designerin tehtävässä Nitorilla. Viljamaa keskittyy uudessa tehtävässään asiakaskonsultoinnin lisäksi Nitorin design-osaamisen ja -kulttuurin kehittämiseen sekä design-tiimin johtamiseen.

Timo-Pekka Viljamaalla on yli 15 vuoden työkokemus käyttökokemuksen suunnittelusta ja palvelumuotoilusta. Työssään Microsoftin ja Nokian matkapuhelinkehityksessä, Nokian Research Centerissä sekä VTT:llä Timo-Pekalle on kertynyt vahvaa osaamista ja kokemusta mobiilipäätelaitteiden, sovellusten, paikkatietoratkaisuiden ja NFC-maksamisen designista sekä datavisualisoinnista.

“Digitalisaation myötä design on yhä tärkeämmässä roolissa kaikissa yrityksissä. Suunnittelutyön käytännöt ovat muutoksessa ja onnistunut asiakaskokemus rakennetaan yhdessä busineksen, asiakkaiden, designereiden, koodaajien ja asiakaspalvelun kanssa. Mieluiten kaikki saman pöydän ääressä”, Timo-Pekka Viljamaa sanoo.

Aikaisemmin urallaan Viljamaa on työskennellyt myös biometristen tunnistamismenetelmien ja älypuhelinten suunnittelussa, vetänyt design-tiimiä Lumia- ja Nokia N9 -puhelimien suunnittelussa sekä ollut luomassa käyttökokemusta Nokian N9- ja Asha 501 -puhelimiin.

“Olemme innoissamme T-P:n aloittamisesta Nitorilla. Kaksi vuotta sitten käynnistämiimme käyttökokemuksen suunnittelupalveluihin hän tuo design-osaamisellaan erittäin tärkeää ja kaivattua lisäpotkua”, Nitorin toimitusjohtaja Matti Vilmi sanoo.

 

Lisätietoa

Timo-Pekka Viljamaa, Principal UX Designer, Nitor
Puh: +358 50 486 0522
E-mail: timo-pekka.viljamaa@nitor.fi

Matti Vilmi, toimitusjohtaja, Nitor
Puh: +358 45 120 4747
E-mail: matti.vilmi@nitor.fi

Nitor on digitaalinen insinööritoimisto, joka auttaa asiakkaitaan osumaan liikkuvaan maaliin. Kestävään digitaaliseen kehitykseen sitoutunut Nitor kehittää liiketoiminnan tarpeisiin ja haasteisiin vastaavia ratkaisuja, joille asiakas saa ikuisen takuun. Koulutustarjonta tarjoaa syvällistä tietoa ja sertifiointeihin tähtääviä kursseja, joiden tavoite on ketterien menetelmien laajamittainen hyödyntäminen. Nitorin digi-insinöörien missio on valjastaa digitalisaatio luovuudeksi, tuottavuudeksi, säästöiksi ja uudeksi liiketoiminnaksi. Helsinkiläisyritys työllistää yli 80 insinöörijärjellä siunattua asiantuntijaa. Nitor on palkittu mm. Red Herring Global Top 100 -voittajana, vuoden Tivi-yrityksenä ja sekä yhtenä Euroopan parhaista työpaikoista. www.nitor.fi.

Lue myös

Netprofilen perustajat Christina Forsgärd ja Juha Frey vastaanottivat palkinnon ICCO-gaalassa.
Tiedotteet | 13.11.2025

ICCO Global Awards 2025: Netprofile on maailman paras keskikokoinen viestintätoimisto 

Netprofile asiakkaineen Finnish Comms Awards 2025 -gaalassa
Tiedotteet | 07.11.2025

Luottamusta rakentava ajatusjohtajuus ja mainetta suojeleva kriisiviestintä siivittivät Netprofilen voittoihin Finnish Comms Awardsissa 

Tiedotteet | 02.10.2025

Netprofilella viisi asiakkaiden maineen rakennusta tukevaa finalistia Finnish Comms Awards -kilpailussa